PIT 11 - umowa zlecenie

renata
Kontakt:
Posty: 369
Rejestracja: 11 lutego 2020, 10:12 - wt

PIT 11 - umowa zlecenie

12 lutego 2020, 12:09 - śr

PIT 11 - umowa zlecenie
Wo
Wojciaszek

Re: PIT 11 - umowa zlecenie

07 kwietnia 2020, 14:57 - wt

Zacznijmy od tego, że PIT-11 jest dokumentem skarbowym, który każdorazowo wypełniany jest przez osoby zatrudniające nawet jednego pracownika. Konieczność sporządzania tej deklaracji dotyczy zatem tylko pracodawców i zleceniodawców. Pracownicy oraz zleceniobiorcy są zaś zwolnieni z obowiązku samodzielnego wypełniania PIT-11.

Zatrudniający muszą wypełnić i dostarczyć taki dokument do urzędu skarbowego najpóźniej 31 stycznia 2020 roku. Jeszcze kilka lat temu termin na złożenie PIT-11 przez pracodawcę był dłuższy – obowiązek ten można było wypełnić do końca lutego.

Pracodawcy i zleceniodawcy muszą także pamiętać o przekazaniu wypełnionego PIT-11 bezpośrednio do rąk swoich podwładnych – aktualny termin graniczny to 2 marca 2020 roku. Zatrudniający może to zrobić zarówno w tradycyjnej (papierowej) formie, jak i elektronicznie – drugi przypadek zachodzi jednak tylko wtedy, gdy pracownik wyrazi zgodę na taki sposób dostarczenia deklaracji podatkowej.

Co jest potrzebne do prawidłowego wypełniania PIT-11?
Każdy, na kim ciąży obowiązek wypełnienia PIT-11, powinien zgromadzić informacje dotyczące:
- danych swojego pracownika lub zleceniobiorcy (PESEL lub NIP, adres zamieszkania, dane dotyczące urzędu skarbowego właściwego dla zatrudnionego – -najczęściej jest to urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pracownika lub zleceniobiorcy),
- wysokości zarobków zatrudnionego w poprzednim roku podatkowym – mowa tu o kwocie brutto wynagrodzenia (o przychodzie pracownika lub zleceniobiorcy),
- wysokości kosztów uzyskania przychodu przez zatrudnionego, pobranych zaliczek podatkowych oraz opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,
- sposobu przekazania PIT-11 zatrudnionemu – można tutaj wybrać formę papierową (deklaracja jest wręczana osobiście lub za pośrednictwem listu - poleconego) albo elektroniczną (zatrudniony podaje swój aktualny adres e-mail).
Formularz PIT-11 składa się z dwóch stron i 9 głównych działów oznaczonych literami od A do I. Deklarację podatkową możemy samodzielnie pobrać z internetu. Możemy także otrzymać odpowiedni druk w każdym urzędzie skarbowym. PIT-11 może być wypełniony zarówno ręcznie, jak i komputerowo.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-pit- ... e-wypelnic
Go
Gość

Re: PIT 11 - umowa zlecenie

08 listopada 2020, 07:08 - ndz

czyli rozumiem, ze do konca maja mozemy rozliczyc pit?


Ostatnio przesunięty w górę 08 listopada 2020, 07:08 - ndz przez: Anonymous.

Wróć do „PIT i PKPiR”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość