Biuro rachunkowe czy księgowa?

renata
Kontakt:
Posty: 369
Rejestracja: 11 lutego 2020, 10:12 - wt

Biuro rachunkowe czy księgowa?

12 lutego 2020, 12:18 - śr

Biuro rachunkowe czy księgowa?
Alex
Kontakt:
Posty: 431
Rejestracja: 11 lutego 2020, 10:39 - wt

Re: Biuro rachunkowe czy księgowa?

17 lutego 2020, 13:17 - pn

Biuro rachunkowe czy własna księgowość?
Pytanie zawarte w tytule zadaje sobie zapewne wielu przedsiębiorców - szczególnie na początku działalności lub gdy firma jest niewielka. Jeżeli jednak myśli się o rozwoju, to czy nie warto przekazać obsługę księgową podmiotowi zewnętrznemu, takiemu jak biuro rachunkowe czy kancelaria podatkowa. Zawsze dobrze jest rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”.

Takie usługi biura rachunkowego lub doradcy podatkowego oczywiście kosztują. Jednak należy zauważyć, że „samoobsługa” także generuje koszty. Nawet jeżeli nie trzeba w tym celu zatrudniać dodatkowego pracownika, to i tak potrzebny jest jakiś sprzęt, oprogramowanie księgowe, specjalistyczne szkolenia, literatura fachowa itp. - To wszystko kosztuje, nie tylko konkretne sumy pieniężne, ale również czas i często nerwy.Zlecanie prowadzenia księgowości na zewnątrz


Oczywiście dla pewnej grupy przedsiębiorców, np. gdy działalność nie jest skomplikowana i nie wiąże się z wypełnianiem czasochłonnych obowiązków, zlecanie prowadzenia księgowości na zewnątrz nie musi być opłacalne. Często mali przedsiębiorcy samodzielnie świetnie radzą sobie z rozliczeniami i wówczas nie ma potrzeby podejmowania współpracy z kancelarią podatkową czy biurem rachunkowym. Dla wielu firma jednak taka pomoc okazuje się niezbędna - nie tylko z uwagi na korzyści ekonomicznie, ale też - zwłaszcza przy zawieraniu skomplikowanych transakcji - z punktu widzenia chęci uniknięcia niepotrzebnego ryzyka, ponoszenia nieprzewidzianych kosztów czy innych negatywnych konsekwencji, wskutek braku weryfikacji pod kątem podatkowym przejawów planowanej aktywności biznesowej.

Należy pamiętać, że powierzenie biuru rachunkowemu czy kancelarii doradztwa podatkowego prowadzenia księgowości (PKPiR), rozliczeń i innych spraw podatkowych nie zwalnia przedsiębiorców z konieczności udziału w nich. Dobra współpraca między firmą zlecającą obsługę a biurem podatkowym czy księgowym warunkuje prawidłowość wykonania usługi. Biuro takie potrzebuje bowiem, dla terminowego wykonania zleconych zadań, dostarczenia na czas niezbędnych dokumentów, informacji lub dodatkowych wyjaśnień. Dlatego, jeśli przewiduje się nieobecności bądź właściciel firmy nie chce osobiście się tym zajmować, powinien wyznaczyć kompetentną osobę w swoim przedsiębiorstwie, która będzie upoważniona do kontaktów z biurem podatkowym czy rachunkowym i będzie odpowiedzialna za dostarczanie mu wszelkich potrzebnych danych i dokumentów.


Korzyści z powierzenia obsługi księgowej podmiotowi zewnętrznemu


Niewątpliwą zaletą zlecenia obsługi księgowej uprawnionemu podmiotowi jest, że odpowiedzialność za czynności księgowe przedsiębiorca przenosi na doradcę podatkowego czy biuro rachunkowe (podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu OC), ogranicza koszty pracy i oszczędza swój czas (nawet przy kilkunastu dokumentach).

https://ksiegowosc.infor.pl/obrot-gospo ... owosc.html
Alex
Kontakt:
Posty: 431
Rejestracja: 11 lutego 2020, 10:39 - wt

Re: Biuro rachunkowe czy księgowa?

17 lutego 2020, 13:19 - pn

WŁASNA KSIĘGOWA CZY BIURO RACHUNKOWE?


Mieć czy zlecać... oto jest pytanie, przed którym staje większość przedsiębiorców w różnych momentach prowadzenia firmy. Obie możliwości mają swoje wady i zalety, zanim więc podejmie się decyzję, warto zastanowić się, która z nich będzie korzystniejsza w konkretnej sytuacji.

Własna księgowość

Księgowa w organizacji to przede wszystkim plusy wynikające z tego, że cała dokumentacja rozliczeń firmy dostępna jest od ręki, na miejscu. Dodatkowo zajmuje się nimi jedna osoba (która nie ma innych obowiązków), więc łatwiej jej na bieżąco monitorować stan finansów. Dobra księgowa (lub księgowy) potrafią wychwycić niekorzystne tendencje, zaobserwować zmieniające się trendy, a informacja o nich może być na wagę złota. Zaletą jest również fakt, że pracownik zajmie się dokumentami bez względu na ich ilość, może również na bieżąco wspierać dział sprzedaży (w zakresie rozliczeń, wystawiania faktur itp.), pilnując, by wszystkie dokumenty były zgodne z obowiązującymi aktualnie przepisami.

Wadą tego rozwiązania są z pewnością jego koszty. Posiadanie własnej księgowej (lub księgowego) oznacza konieczność stworzenia nowego etatu, co znacznie podnosi cenę samej usługi. Wybór i zakup oprogramowania księgowego oraz jego serwisu/aktualizacji również kosztuje. Zatrudnienie pracownika to także wzięcie na siebie odpowiedzialności za prowadzone księgi rachunkowe i rozliczenia. W większości przypadków takie osoby nie mają ubezpieczenia OC, które pozwala dochodzić ew. rekompensaty za szkody, a koszty błędów (finansowe, prawne i wizerunkowe) spadają na pracodawcę. Co więcej, przekazanie prowadzenia ksiąg rachunkowych w ręce jednej osoby rodzi problemy w sytuacjach, gdy nie jest ona dyspozycyjna (np. zbliża się termin płatności podatków, a księgowa jest na urlopie lub chorobowym). Zatrudniając księgową trzeba mieć również pewność, że jest to osoba na bieżąco podnosząca swoje kwalifikacje i monitorująca zmiany w prawie – a to dodatkowe koszty które zazwyczaj również ponosi Pracodawca, jeśli chce mieć u siebie kompetentnego Pracownika który jest na bieżąco z szybko zmieniającymi się przepisami.

Pozostaje jeszcze kwestia kontroli – czy jako Pracodawca posiadam wystarczające kompetencje, aby skontrolować mojego Samodzielnego Księgowego i zwrócić mu uwagę na błędy które popełnił, czy muszę przekonać się o tym dopiero podczas kontroli z Urzędu Skarbowego? Oczywiście za ewentualne błędy odpowiada Pracodawca / właściciel Firmy …

Biuro rachunkowe

Zlecenie obsługi księgowej na zewnątrz rozwiązuje większość powyższych problemów. Każde biuro księgowe ma obowiązek posiadania ubezpieczenia OC więc w razie potrzeby można więc dochodzić rekompensaty szkody. Ponadto zdecydowana większość biur rachunkowych zadowala się ubezpieczeniem w minimalnym wymaganym zakresie, ale coraz więcej biur lepiej zabezpiecza interesy swoich Klientów (oraz własne) podwyższając wartość oraz zakres swoich polis ubezpieczeniowych. Niestety, wciąż można spotkać „biura księgowe” które w ramach oszczędności nie ubezpieczają swojej działalności - jeszcze do niedawna nikt tego nie sprawdzał, ale coraz częściej Urzędy Skarbowe podczas kontroli w pierwszej kolejności proszą biura rachunkowe o okazanie licencji oraz ubezpieczenia OC. Biura zatrudniają zazwyczaj więcej specjalistów z odpowiednim doświadczeniem, dzięki czemu istnieje większe prawdopodobieństwo, że prowadzone rozliczenia będą robione prawidłowo (w myśl zasady „co dwie głowy to nie jedna”). W większości biur klient otrzymuje też swojego „opiekuna”, a w przypadku jego nieobecności może przedyskutować wątpliwości lub uzyskać informacje od innej osoby. Dobrą praktyką jest także wzajemne sprawdzanie poprawności prowadzonych rozliczeń przez drugą niezależną osobę co również zwiększa szanse na znalezienie ewentualnych błędów przed każdorazowym wysłaniem dokumentów/rozliczeń do Klienta, Urzędu Skarbowego, ZUS, itp.

Biura księgowe muszą również dbać o swój wizerunek, a ten budują głównie zadowoleni kontrahenci. Im lepsza więc jakość usług, tym lepiej biuro jest postrzegane na rynku. Profesjonaliści nie mogą sobie pozwolić na wpadki, nieaktualną wiedzę i błędy – permanentne dokształcanie i pogłębianie wiedzy na temat księgowości i szybko zmieniających się przepisów podatkowych jest wpisane w pracę Księgowego.

Do zalet zlecenia obsługi księgowej na zewnątrz trzeba również zaliczyć reprezentowanie przed urzędami. W większości przypadków biuro księgowe pojedzie za przedsiębiorcę wyjaśnić nieścisłości do ZUS-u, Urzędu Skarbowego lub innych instytucji państwowych, a w razie kontroli przyjmie urzędników u siebie i sprawnie odpowie na wszystkie pytania związane z prowadzoną dokumentacją.

Do wad tego typu rozwiązań należy ograniczanie ilości dokumentów (wraz ze wzrostem ilości dostarczanych faktur rosną również koszty ich obsługi) oraz przechowywanie całej dokumentacji poza firmą (a tym samym utrudniony dostęp do informacji). Z tym ostatnim problemem można się spotkać na rynku coraz rzadziej – dużo biur umożliwia natychmiastowy dostęp do danych, m.in. poprzez Pulpit Managera (czyli dostęp on-line do kompletnych danych zawartych w systemie księgowym), możliwość przesłania skanów dokumentów księgowych lub dostęp do elektronicznych archiwów dokumentów.

Nie do przecenienia są również koszty niematerialne - czasowe i psychiczne. Zlecenie księgowości na zewnątrz pozwala „wyrzucić” problem rachunkowości z głowy i skorzystać z wiedzy specjalistów, którzy (mimo, że nie są pracownikami) będą działali na korzyść firmy i wspierali ją w rozwoju.


Dobre biuro rachunkowe jest dla swojego Klienta Partnerem w biznesie – oprócz podstawowych czynności związanych z księgowaniem dokumentów i rozliczaniem podatków potrafi znacznie szerzej spojrzeć na sytuację finansową i doradzić najkorzystniejsze rozwiązania, dostosowując zakres obsługi do specyfiki i indywidualnych potrzeb Klienta.

Więc jak wybierać?

Wybierając sposób prowadzenia księgowości należy najpierw określić swoje potrzeby dot. obsługi księgowej, które czasami są dość specyficzne i mogą przeważyć na stronę jednego lub drugiego rozwiązania. Rozważając wszystkie za i przeciw - porównaj konkretne oferty wraz z precyzyjnie określonymi kosztami oraz szczegółowymi warunkami umowy (im więcej szczegółów zostanie ustalonych na etapie umowy o współpracy, tym mniej niespodzianek w przyszłości).
EH
EHnio

Re: Biuro rachunkowe czy księgowa?

14 listopada 2020, 08:39 - sob

JA wol.ę księgową


Ostatnio przesunięty w górę 14 listopada 2020, 08:39 - sob przez: Anonymous.

Wróć do „Biura rachunkowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość