Rozliczenie najmu

renata
Posty: 369
Rejestracja: 11 lutego 2020, 10:12 - wt

Rozliczenie najmu

12 lutego 2020, 12:24 - śr

Rozliczenie najmu
Alex
Posty: 431
Rejestracja: 11 lutego 2020, 10:39 - wt

Re: Rozliczenie najmu

14 lutego 2020, 19:53 - pt

Jak rozliczyć prywatny najem mieszkania?


Niezależnie od tego, czy masz kredyt hipoteczny na mieszkanie czy nie, ale je wynajmujesz, musisz odprowadzić od tego podatek dochodowy. W 2020 roku zaszły również spore zmiany w przepisach, które dotyczą terminu opłacania ryczałtu, rachunku do przelewów i stawki podatku. Sprawdź, co się zmieniło i jak poprawnie w 2020 roku rozliczać podatek od wynajmu mieszkania!


Artykuł o najmie mieszkania jest już na stronie od kilku lat. Co roku go aktualizuję, abyście mieli najświeższe informacje, co do tego jak odprowadzić podatek. Przez cały ten czas odpowiedziałam Wam na kilkaset pytań. Na przykład, czy ratę kredytu hipotecznego można wrzucić w koszty podatkowe albo jaką formę opodatkowania lepiej wybrać. A może dopiero zastanawiasz się, czy warto wynająć mieszkanie i na ten cel wziąć kredyt hipoteczny? Kalkulator mówi Ci, że zysk będzie wysoki, ale ile trzeba będzie oddać państwu?

Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania na kredyt hipoteczny? Ranking Ci się przyda, aby wybrać najlepszy!

Oprócz omówienia zmian prawnych, na końcu artykułu znajdziecie odpowiedzi na pytania, które najczęściej mi zadajecie. W komentarzu na dole koniecznie dajcie znać, czy Wam się to przyda!

Podatek od wynajmu mieszkania 2020
Niezmiennie, jeśli wynajmujesz mieszkanie prywatnie, bez działalności gospodarczej, możesz skorzystać z dwóch sposobów opodatkowania: zasad ogólnych i ryczałtu.

Zasady ogólne
Zasady ogólne to skala podatkowa, w której obowiązują dwa progi dochodowe. Płacisz 17% podatku (w poprzednich latach było 18%), jeśli w ciągu roku zarobisz łącznie do 85 528 zł i 32%, jeśli więcej, ale tylko dla nadwyżki tej kwoty.

Pamiętaj, że w tym przypadku opodatkowujesz dochód. Oznacza to, że od przychodu, czyli tego, co przelewa Ci najemca, możesz odjąć koszty (np. wydatki na remont, przeprowadzony w trakcie, odsetki od kredytu hipotecznego, odpisy amortyzacyjne). Często pytacie również, czy w przypadku najmu prywatnego, trzeba prowadzić księgę przychodów i rozchodów. Można to robić, ale nie trzeba.

Przy zasadach ogólnych możesz również skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Oznacza to, że jeśli najem to Twój jedyny dochód w całym roku i nie przekroczy on 8 tys. zł, to Twój podatek do zapłaty wyniesie 0 zł. Nie oznacza to jednak, że nie musisz składać PIT-u. Musisz złożyć zeznanie podatkowe w każdym przypadku. Dodatkowo masz jeszcze obowiązek przelewania miesięcznych zaliczek na podatek do urzędu skarbowego, od momentu, kiedy Twoje roczne dochody przekroczą 3 089 zł.

A co zrobić, jeżeli zaczniesz już wpłacać zaliczki, a Twoje roczne dochody będą niższe niż 8 tys. zł? Wyjdzie Ci nadpłata podatku, którą otrzymasz po rocznym rozliczeniu. Oprócz wpłacania zaliczek musisz jeszcze do 30 kwietnia 2020 r. złożyć PIT-36 lub PIT-37 do urzędu skarbowego.

Jak rozliczyć najem mieszkania na zasadach ogólnych w 2020 r.?
Twój czynsz za najem wynosi 2 000 zł, a koszty podatkowe (część odsetkowa raty kredytu hipotecznego) 500 zł. Zaczynasz wynajmować mieszkanie od stycznia:

styczeń: 2 000 zł – 500 zł = 1 500 zł dochodu

luty: 4 000 zł – 1 000 zł = 3 000 zł dochodu

marzec: 6 000 zł – 1 500 zł = 4 500 zł dochodu

W marcu Twoje dochody przekroczyły kwotę 3 089 zł, więc musisz zacząć odprowadzać zaliczki:

4 500 zł x 17% - 556,02 zł = 208,98 zł – tyle musisz wpłacić do urzędu skarbowego w marcu

Ryczałt
Ryczałt jest o wiele prostszą formą rozliczania najmu, więc wiele osób go wybiera. Nie musisz co miesiąc wyliczać zaliczek, ani martwić się, w którym progu podatkowym już jesteś. Ryczałt ma jednak dwie wady – opodatkowujesz przychód (nie możesz odliczyć kosztów) i nie możesz korzystać z kwoty wolnej od podatku.

W skrócie oznacza to, że już od pierwszej złotówki, którą przeleje Ci najemca, w następnym miesiącu lub kwartale zapłacisz ryczałt, bo możesz wybrać sposób rozliczenia miesięczny lub kwartalny. Do 2 marca 2020 roku musisz złożyć do urzędu skarbowego PIT-28.

Ważna wskazówka!

Jeśli zdecydujesz się na ryczałt, to musisz mieć świadomość, że płacisz go od całej kwoty, którą przeleje Ci najemca. Przykładowo, pobierasz 1 000 zł czynszu, a 500 zł to opłaty za media, czy do spółdzielni. Jeśli umówiliście się z najemcą, że to Ty przekazujesz środki za rachunki, to ryczałt zapłacisz od kwoty 1 500 zł. Jeżeli natomiast w umowie zawrzesz, że to najemca płaci za media i robi przelewy albo Ty tylko pośredniczysz w tych transakcjach, to ryczałt zapłacisz od 1 000 zł.

Ile wynosi stawka ryczałtu? Nie zmieniła się w stosunku do poprzedniego roku i wynosi:

8,5%, jeśli Twoje przychody z najmu nie przekroczą kwoty 100 tys. zł rocznie,
12,5%, jeżeli są wyższe niż 100 tys. zł rocznie.
Jak rozliczyć najem mieszkania ryczałtem w 2020 r.?
Pobierasz 1 000 zł czynszu, a w umowie masz zapisane, że to najemca we własnym zakresie opłaca rachunki za media. Mnożysz stawkę ryczałtu razy miesięczny czynsz:

1 000 zł x 8,5% = 85 zł

Zasady ogólne czy ryczałt przy wynajmie mieszkania – co lepiej wybrać?

Zasady ogólne

Ryczałt

Co opodatkowujemy?

dochód

przychód

Czy można skorzystać z kwoty wolnej od podatku?

tak

nie

Jaki PIT złożyć?

PIT-36 lub PIT-37

PIT-28

Do kiedy złożyć PIT?

do 30 kwietnia 2020 r.

Do 2 marca 2020 r.

Źródło: Opracowanie direct.money.pl

Bardzo często pytacie mnie, która forma opodatkowania w Waszym przypadku będzie korzystniejsza. Odpowiedź na to jest tylko jedna. Musicie przeliczyć to sobie zgodnie z instrukcją w artykule, w którym przypadku zapłacicie mniej podatku.

Zasada, którą ja stosuję, aby chociaż oszacować, która metoda będzie bardziej się opłacalna, to to, jakie kto ma koszty. Jeśli są wysokie, bo np. spłacasz kredyt hipoteczny albo robisz remont mieszkania, to wtedy lepiej wybrać zasady ogólne. Jeżeli natomiast nie masz zbyt wielu wydatków związanych z Twoim lokum, to prościej i taniej będzie rozliczać się ryczałtem.

Mikrorachunek podatkowy – zmienił się sposób płacenia podatku
Mikrorachunek podatkowy to obowiązujący od początku roku numer konta, na który musisz przelewać należności z tytułu podatków: PIT, CIT i VAT.

Oznacza to, że nie możesz już przelewać pieniędzy na rachunek urzędu skarbowego, ale na swój mikrorachunek, który możesz wygenerować na stronie rządowej. Niezależnie od tego, czy rozliczasz się ryczałtem, czy na zasadach ogólnych, robisz przelew na to samo konto.

Podatek od wynajmu mieszkania – najczęściej zadawane pytania
Jaki PIT złożyć za wynajem mieszkania?

Jeśli wybierasz zasady ogólne, to składasz PIT- 36 (dla osób prowadzących działalność gospodarczą i takich, gdzie najem jest jedynym źródłem dochodu) albo PIT-37 (dla osób pracujących na umowę o pracę). Osoby, które wybiorą ryczałt, składają PIT-28.

Jakie są obowiązki związane z wynajmem mieszkania?

Od zeszłego roku nie musisz już zgłaszać wynajmu do urzędu skarbowego. Pierwsza wpłata zaliczki na podatek lub ryczałtu jest traktowana jako wybór formy opodatkowania. Przy zasadach ogólnych musisz co miesiąc wpłacać zaliczki na podatek, a przy ryczałcie, miesięczny lub kwartalny ryczałt. W następnym roku musisz złożyć odpowiedni PIT, nawet wtedy, jeśli Twoje dochody nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku.

Gdzie przelać należność za podatek?

Od tego roku należności podatkowe przelewasz na swój mikrorachunek. Typ przelewu podatkowego oznaczasz tak, jak do tej pory.

Czy jak zarobię mniej niż 8 000 zł, to muszę składać PIT i płacić podatek?

W każdym przypadku musisz złożyć PIT. Zaliczki na podatek zaczynasz odprowadzać w momencie, kiedy Twoje dochody z najmu od początku roku przekroczą 3 089 zł.

Czy jeśli wynajmuję mieszkanie i zarabiam dodatkowo, to mogę skorzystać z kwoty wolnej?

W większości przypadków nie, bo Twoje standardowe dochody (np. z pracy) prawdopodobnie przekraczają kwotę 8 000 zł rocznie. A jeśli nie łącznie z najmem nie przekraczają, to możesz skorzystać z kwoty wolnej.

Czy muszę zgłosić najem mieszkania do urzędu skarbowego?

Nie, od zeszłego roku nie ma takiego obowiązku.

Co zrobić, jeśli wynajmuję mieszkanie, a do tej pory nie płaciłem podatku?

Musisz jak najszybciej pójść do swojego urzędu skarbowego i powiedzieć o tym urzędnikowi. Wtedy skorzystasz z tzw. czynnego żalu i nie zapłacisz dodatkowej karty. Urzędnik wyliczy Ci zaległy podatek i należne odsetki. Jeśli uregulujesz należność, to nie spotkają Cię żadne nieprzyjemne konsekwencje.

W Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zapis, że zaliczki na podatek trzeba odprowadzać od momentu, w którym przekroczą 1 000 zł. Czy to dotyczy również najmu prywatnego?

Nie, to dotyczy tylko osób, które prowadzą działalność gospodarczą albo prowadzą działalność, a dodatkowo mieszkanie wynajmują prywatnie.

https://direct.money.pl/artykuly/porady ... 60651.html
Alex
Posty: 431
Rejestracja: 11 lutego 2020, 10:39 - wt

Re: Rozliczenie najmu

14 lutego 2020, 19:53 - pt

Alex
Posty: 431
Rejestracja: 11 lutego 2020, 10:39 - wt

Re: Rozliczenie najmu

14 lutego 2020, 19:54 - pt

Jak rozliczyć dochody z najmu?

W ustawie o PIT wśród źródeł przychodów wyróżnione zostały najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze. W związku z tym podatnik, decydujący się na wynajmowanie części lub całości należącego do niego lokalu powinien pamiętać, że przychód taki powinien zostać wykazany i rozliczony pod kątem podatku dochodowego.

Dochody z najmu - jaki podatek?
Przygodę z wynajem należy zacząć od decyzji, jaką formę opodatkowania wybrać. Decydując się na skalę podatkową - podatek 18% lub 32% w zależności od wysokości dochodu - nie trzeba zgłaszać swojego wyboru do urzędu skarbowego. Jeśli natomiast podatnik woli rozliczać się w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jego obowiązkiem jest złożenie pisemnego oświadczenia do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Ważne jest, aby w takim przypadku pamiętać o terminach - wybór ryczałtu powinien zostać zgłoszony do 20 dnia miesiąca po miesiącu, w którym uzyskany został pierwszy przychód z najmu, lub też do 20 stycznia nowego roku podatkowego.

Dokumentowanie najmu
Przychody z najmu nie muszą być dokumentowane specjalnymi ewidencjami. Ważne jest natomiast, aby podatnik posiadał dowody - np. w postaci umów czy też faktury, gdy lokal wynajmowany jest w ramach działalności gospodarczej. Dodatkowo istotne jest też posiadanie dowodów, dokumentujących koszty - gaz, prąd itp.

Podstawa opodatkowania
Rozliczając się z fiskusem z tytułu przychodów z najmu podatnik, który wybrał skalę podatkową, bierze pod uwagę dochód. Tak więc bezpośredni przychód, otrzymany od najemcy należy pomniejszyć o koszty. Przykładem takich kosztów mogą być np. wydatki poniesione na bieżącą naprawę i eksploatację mieszkania.

Jeśli natomiast podatek rozliczany jest na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, podatnik bierze pod uwagę wyłącznie dochód. Koszty uzyskania przychodu nie są tu istotne.

W kwestii mediów to czy wejdą one do podstawy opodatkowania czy nie zależy od konkretnych zapisów w umowie najmu. Przychodem jest wszystko to co stanowi zapłatę - jeżeli zatem media są częścią składową świadczonej usługi najmu to będą doliczane do podstawy opodatkowania.
Jak się rozliczyć dochody z najmu?
Podczas roku podatkowego podatnik powinien pamiętać o odprowadzaniu zaliczek na podatek dochodowy. Obowiązek odprowadzenia takiej należności powstanie po raz pierwszy w miesiącu, w którym dochód liczony narastająco od początku roku przekroczy kwotę powodującą obowiązek zapłaty podatku. W związku z tym dla podatników rozliczających się na zasadach skali podatkowej - 18% lub 32% w zależności od wysokości dochodu - pierwszą zaliczkę będzie należało odprowadzić, gdy dochód zaokrąglony do pełnych złotych przekroczy kwotę 3092 zł. Jeśli natomiast chodzi o ryczałt, to stawką podatku odpowiednią dla podatku jest 8,5% (lub 12,5 % - stosowana od 2018 roku jeżeli przychody przekroczą 100.000 zł w danym roku). Obowiązek zapłaty podatku - a co za tym idzie, odprowadzenia zaliczki - powstanie w momencie, gdy dochód przekroczy 6 zł.

Odprowadzanie zaliczek na podatek z tytułu najmu nie różni się od zaliczek z innych przychodów - należność należy płacić do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.

Dochody z najmu podatnik jest zobowiązany wykazać w deklaracji rocznej. Jeśli były one opodatkowane na zasadach skali, należy skorzystać z deklaracji PIT-36, na której można jednocześnie wykazać dochód z pracy, działalności gospodarczej itp. Termin składania takiej deklaracji mija 30 kwietnia.

Natomiast przychody opodatkowane na zasadach ryczałtu należy rozliczyć na deklaracji PIT-28. Termin złożenia tego dokumentu mija 31 stycznia.


Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jak- ... dy-z-najmu
li
lidla

Re: Rozliczenie najmu

14 kwietnia 2020, 15:08 - wt

Jak tam z tym najmem w czasach koronawirusa?

Wróć do „Inne podatki i opłaty”