Nadpłata ZUS

renata
Kontakt:
Posty: 369
Rejestracja: 11 lutego 2020, 10:12 - wt

Nadpłata ZUS

12 lutego 2020, 12:36 - śr

Nadpłata ZUS
Mi
Michał

Re: Nadpłata ZUS

02 kwietnia 2020, 12:07 - czw

Nadpłata w ZUS najczęściej dotyczy przedsiębiorców. To oni mogą przez nieuwagę na przykład wpłacić składki ze pracownika, który już nie jest u nich zatrudniony. Ważne jednak, by dokumentować i co jakiś czas podsumowywać wysłane Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych kwoty. Bo to zainteresowany płatnik powinien sam dojść do tego, że może istnieć nadpłata.

ZUS co prawda może teoretycznie sam stwierdzić przekroczenie bądź nadpłatę i wysłać w tej sprawie odpowiednie zawiadomienie. Ale nie jest to bezwzględny obowiązek zakładu, którego podstawowym zadaniem jest sprawdzenie czy składki wpływają w wymaganej wysokości. Dlatego najczęściej dzieje się tak, że o nadpłacie informuje albo przedsiębiorca, albo – co też się zdarza – jego pracownik. Jeśli zauważy on, że wpłacana za niego składka jest zbyt duża.

Nadpłata w ZUS – jak złożyć wniosek?
Jeśli dojdziemy do wniosku, że ZUS ma za dużo naszych pieniędzy, mamy pełne prawo poprosić o ich zwrot. Można to zrobić na trzy sposoby: osobiście w placówce zakładu, przez Internet i poprzez pocztę bądź kuriera. Wniosek płatnika składek o zwrot nienależnie opłaconych składek ma symbol RZS-P. Jest on dość prosty do wypełnienia. Musimy podać w nim dane takie jak NIP czy adres, powód pojawienia się nadpłaty i swój rachunek bankowy. Co ciekawe, nie musimy w tym wniosku podawać kwoty, jaką uważamy za nadpłaconą. ZUS sam będzie miał do niej wgląd. To o tyle wygodne, że dostaniemy należną nam nadpłatę co do grosza, nawet kiedy w momencie wypłaty pieniędzy do odbioru będzie więcej niż w momencie złożenia wniosku.

Nadpłata w ZUS – pieniądze mogą zostać w zakładzie
Jeśli kwota nadpłaty jest niewielka, warto zastanowić się czy na pewno potrzebujemy jej zwrotu. ZUS może bowiem zaliczyć ją na poczet przyszłych składek albo istniejących zobowiązań. Dla przykładu, jeśli nasze składki ZUS w 2020 roku wynoszą 3000 złotych miesięcznie, a mamy 2000 złotych nadpłaty, to możemy z czystym sumieniem za jeden z miesięcy wpłacić 1000 złotych i będziemy kwita. Albo jeśli wiemy, że jesteśmy ZUS-owi dłużni jakieś pieniądze z jednej strony, a z drugiej mamy nadpłatę, to możemy być pewni, że zakład ściągnie sobie ją na poczet długów.

Nadpłata w ZUS – przedawnienie i termin zwrotu
Terminy w ZUS, jak zresztą w każdym urzędzie, bywają bezlitosne. Tak jest też z terminem przedawnienia nadpłaty. Wynosi on dokładnie pięć lat. Jeśli więc płatnik nie zauważy przez ten czas, że wpłacał za duże składki, po pięciu latach straci możliwość ubiegania się o ich zwrot.

Jeśli chodzi o czas, jaki zakład będzie potrzebował na zwrócenie nadpłaty, to wynosi on maksymalnie 30 dni. Termin ten jest naliczany od daty wpłynięcia wniosku do ZUS. A jeśli zakład przekroczy ten termin, będzie musiał zapłacić płatnikowi odsetki, dokładnie takie jak od zaległości podatkowych.
Wi
Witold

Re: Nadpłata ZUS

04 listopada 2020, 02:25 - śr

W przypadku gdy przedsiębiorca ma na swoim koncie zaległości względem ZUS, wówczas nie może zaliczyć nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań. Nie ma też możliwości złożenia wniosku o zwrot nadpłaty. Co ważne, ZUS nie informuje na bieżąco  o kwocie nadpłaconych składek ubezpieczeniowych. Obowiązujące przepisy ustawy nie wskazują terminu dla przesłania takiej wiadomości płatnikowi.

Po stwierdzeniu nadpłaty na koncie w ZUS i sprawdzenia, czy płatnik nie ma zaległości, ZUS z urzędu zalicza nadpłatę na poczet przyszłych zobowiązań. Płatnik składek ma możliwość zwrotu nadpłaty po złożeniu odpowiedniego wniosku.


Ostatnio przesunięty w górę 04 listopada 2020, 02:25 - śr przez: Anonymous.

Wróć do „Rachunkowość budżetowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość