Własna działalność i etat - wystawienie faktury pracodawcy

renata
Kontakt:
Posty: 369
Rejestracja: 11 lutego 2020, 10:12 - wt

Własna działalność i etat - wystawienie faktury pracodawcy

12 lutego 2020, 12:51 - śr

Własna działalność i etat - wystawienie faktury pracodawcy
Monika
Kontakt:
Posty: 21
Rejestracja: 31 marca 2020, 11:12 - wt

Re: Własna działalność i etat - wystawienie faktury pracodawcy

31 marca 2020, 13:08 - wt

Osoba, która jednocześnie prowadzi własny biznes i jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, może z tytułu działalności opłacać jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne pod warunkiem, że jej wynagrodzenie z etatu jest równe co najmniej płacy minimalnej. Nie ma znaczenia, w jakim wymiarze czasu osoba świadczy pracę. Przedsiębiorca, który nie ma gwarantowanej najniższej krajowej z tytułu stosunku pracy będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym z działalności.
Zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli przedsiębiorca wykonuje pracę na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, nie może skorzystać z opodatkowania swoich dochodów podatkiem liniowym. Jednakże wyłączenie to obowiązuje tylko w przypadku, gdy czynności wykonywane w ramach umowy pokrywają się z profilem prowadzonej działalności.
Ważne jest, że wynagrodzenie, jakie osiąga przedsiębiorca, świadczący pracę na podstawie umowy, ma charakter usług oferowanych przez jego firmę, wówczas osiągnięte przychody powinny zostać zaliczone do przychodów z działalności gospodarczej. Wynika z tego, że swojemu pracodawcy należałoby wystawić fakturę, a wszystkie osiągnięte dotychczas wynagrodzenia zaliczyć jako przychód z działalności i opodatkować na zasadach ogólnych.
Samodzielne płacenie podatku dochodowego to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Jego wysokość zależy od wyboru formy opodatkowania. Zakładając własną działalność, masz do wyboru 4 z nich:

zasady ogólne, gdzie podatek opłacany jest według skali podatkowej, na którą składają się dwie stawki:
- 17% (stan na 2020 r.) - przy osiąganym dochodzie do 85 528 zł rocznie,

- 32% (stan na 2020 r.) - przy osiąganym dochodzie powyższej 85 528 zł rocznie.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych umożliwia skorzystanie z licznych ulg podatkowych, takich jak wspólne rozliczenie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
- podatek liniowy, który charakteryzuje się stałą stawką 19% (stan na 2020 r.) niezależnie od osiąganego dochodu. Jest to opcja zdecydowanie korzystna dla osób, które na zasadach ogólnych przekraczają pierwszy próg podatkowy i są objęci wyższą stawką podatku. Podatek liniowy uniemożliwia jednak korzystanie z ulg podatkowych.
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych , w którym obowiązuje 6 głównych stawek (2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 17%, 20%) zależnych od rodzaju wykonywanej działalności. Ta forma opodatkowania uniemożliwia skorzystanie z ulg podatkowych, a także rozliczania kosztów prowadzenia działalności.
- karta podatkowa, która przeznaczona jest dla małych zakładów usługowych i handlowych, takich jak zakład krawiecki.
Samozatrudniony, który w ramach działalności gospodarczej świadczy usługi dla byłego (lub obecnego) pracodawcy i to takie same, jakie świadczył niedawno podczas stosunku pracy, nie może wybrać podatku liniowego oraz ryczałtu.
Mi
Mik`

Re: Własna działalność i etat - wystawienie faktury pracodawcy

22 grudnia 2020, 00:48 - wt

poszukuje programu do faktur


Ostatnio przesunięty w górę 22 grudnia 2020, 00:48 - wt przez: Anonymous.

Wróć do „Prawo gospodarcze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość