Ulga na dziecko

renata
Kontakt:
Posty: 369
Rejestracja: 11 lutego 2020, 10:12 - wt

Ulga na dziecko

12 lutego 2020, 13:09 - śr

Dzięki odliczeniu na dziecko składając zeznanie podatkowe w 2020 roku możemy zapłacić mniejszy podatek. 
Dokładna kwota w przypadku ulgi na dziecko w PIT 2020, którą można odliczyć, wynosi odpowiednio:
- na pierwsze dziecko - 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł)
- na drugie dziecko - 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł)
- na trzecie dziecko - 166,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 000,04 zł)
- na czwarte i każde kolejne dziecko - 225 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 700 zł)

Ulga na dziecko przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym (o ile dziecko z nimi zamieszkuje) i rodzicom zastępczym, którzy składają do urzędu zeznanie na druku PIT-36 lub PIT-37.
Nie ma ograniczeń dochodów - jeśli masz więcej niż jedno dziecko. Bez względu na to ile zarabiamy, możemy uzyskać ulgę, natomiast nie
nie możemy zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł.
Rozliczając PIT 2020 za 2019 rok należy pamiętać, że ulga na dziecko przysługuje:
- na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat
- na każde niepełnosprawne dziecko, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną
- na każde dziecko do 25. roku życia, które ciągle się uczy i jego dochód nie przekracza 3 089 zł (w tę kwotę nie wlicza się renty rodzinnej)
Zgodnie z tym, co możemy przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, warunkiem zastosowania tej ulgi jest faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem. Polega to na sprawowaniu pieczy nad dzieckiem (jego majątkiem) oraz wychowywaniu dziecka. Posiadanie władzy rodzicielskiej (bez jej faktycznego wykonywania), podobnie jak utrzymywanie sporadycznych kontaktów z dzieckiem czy płacenie alimentów, nie wystarcza do zastosowania ulgi.

Warto pamiętać, że rozliczając się wspólnie z małżonkiem, otrzymamy jedną ulgę. Jeśli zostanie złożone wspólne zeznanie podatkowe, należy wpisać ulgę na każde dziecko. Jeśli zeznanie podatkowe każdy z małżonków składa oddzielnie, należy ustalić, w jakich proporcjach wpisują oni ulgę. Można wpisać ją po równo, czyli każdy z małżonków po 50% ulgi lub ustalić proporcje wg uznania.
Ma
Mariak

Re: Ulga na dziecko

10 listopada 2020, 12:08 - wt

Ulga na dziecko przysługuje rodzicom, rodzicom zastępczym i opiekunom prawnym, którzy sprawują faktyczną opiekę na dzieckiem i rozliczają się na najpopularniejszych formularzach PIT-36 (m.in. przedsiębiorcy opodatkowani według skali) lub PIT-37 (m.in. zatrudnieni na etacie lub umowach cywilnoprawnych). Z preferencji mogą korzystać zarówno podatnicy pozostający w związku małżeńskim, samotni, jak i żyjący w konkubinacie.

Podatnicy rozliczający się wyłącznie ryczałem lub liniowo nie mogą skorzystać z tej ulgi. Jeśli jednak mają dodatkowe dochody i rozliczają je na PIT-36 lub PIT-37, od podatku należnego z tego tytułu mogą odliczyć kwoty wynikające z preferencji.

Nie można korzystać z ulgi na nie swoje dziecko. Macocha lub ojczym mają prawo do preferencji tylko wtedy, jeśli wychowywane dziecko formalnie przysposobili.
W przypadku, gdy z ulgi korzysta nie rodzic, a opiekun prawny, obowiązuje jeszcze jeden warunek – dziecko musi mieszkać wraz z nim. O prawie do ulgi decyduje faktyczne sprawowanie władzy rodzicielskiej, a nie jedynie jej posiadanie.


Ostatnio przesunięty w górę 10 listopada 2020, 12:08 - wt przez: Anonymous.

Wróć do „Podatki, rachunkowość, prawo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość