Skrócony czas pracy a nadgodziny

renata
Kontakt:
Posty: 369
Rejestracja: 11 lutego 2020, 10:12 - wt

Skrócony czas pracy a nadgodziny

12 lutego 2020, 13:20 - śr

Równoważny czas pracy charakteryzuje się tym, że pracownik może pracować więcej niż jest przewidziane w umowie, ale ta dłuższa praca, musi być mu zrekompensowana krótszym czasem pracy w innych dniach lub udzieleniem dnia wolnego. Jest to najbardziej elastyczny system czasu pracy. Daje pracodawcy możliwość takiego zaplanowania czasu pracy, aby w okresach większego zapotrzebowanie na pracę, pracownicy pracowali dłużej, a w okresach mniejszego zapotrzebowania – mniej. Co ważne dłuższa praca w niektóre dni, nie powoduje powstawania nadgodzin, o ile pracownik otrzyma do końca okresu rozliczeniowego odpowiednią ilość czasu wolnego.
Należy odpowiednio zadbać o właściwą dokumentację oddawania czasu wolnego. Oddany czas wolny, można dokumentować na dwa sposoby: prowadzić osobną ewidencję wniosków pracowników o oddanie czasu wolnego lub prowadzić ewidencję w formie tabeli zmian, na której pracownicy sami własnoręcznie wpisują zmiany w harmonogramie czasu pracy i podpisują się.
Równoważny czas pracy daje pracodawcy możliwość bardzo dowolnego kształtowania czasu pracy pracownika. Należy jednak pamiętać, aby zachować wszystkie normy czasu pracy zawarte w kodeksie pracy. Wszystkie najważniejsze normy muszą być zachowane, zmienia się tylko okres czasu, kiedy należy rozliczyć się z pracownikiem. Może on trwać nawet rok, co dla pracodawcy stanowi ułatwienie, ale nie może być stosowane bez szczególnej potrzeby, aby nie być posądzonym o nadużycie.
Ad
Ada

Re: Skrócony czas pracy a nadgodziny

06 listopada 2020, 22:24 - pt

Kodeks pracy przewiduje aż 7 systemów czasu pracy. Niektóre z nich będzie można wdrożyć w zakładzie pracy tylko po spełnieniu dodatkowych wymogów. W wielu wypadkach ustalenie innych niż standardowe norm dobowych czy tygodniowych jest dla pracodawcy bardziej korzystnym rozwiązaniem i lepiej sprawdza się w konkretnych zawodach. Wyróżnić można:
- System podstawowy
- System równoważny
- System przerywany
- System zadaniowy
- Pracę w ruchu ciągłym
- Skrócony tydzień pracy
- System pracy weekendowej
Systemy czasu pracy pracodawca może wprowadzić w zakładzie pracy przy pomocy aktów wewnątrzzakładowych takich jak układy zbiorowe pracy czy regulaminy. Możliwe jest również uregulowanie systemu czasu pracy poprzez obwieszczenie. W przypadku systemu pracy weekendowej i skróconego tygodnia pracy system czasu pracy wprowadzony może zostać natomiast w umowie o pracę.


Ostatnio przesunięty w górę 06 listopada 2020, 22:24 - pt przez: Anonymous.

Wróć do „Czas pracy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość