Badanie płuc

renata
Kontakt:
Posty: 369
Rejestracja: 11 lutego 2020, 10:12 - wt

Badanie płuc

12 lutego 2020, 14:12 - śr

Badanie RTG płuc ma na celu wykrywanie różnych chorób płuc, takich jak: rak płuc, gruźlica, zapalenie płuc, rozedma płuc. Wykrycie raka płuc we wczesnym etapie rozwoju choroby umożliwia bardziej skuteczne leczenie. RTG płuc polega na wykonaniu zdjęcia klatki piersiowej przy użyciu promieni X (promienie rentgena), które przenikając przez klatkę piersiową dają obraz znajdujących się tam narządów na kliszy rentgenowskiej. RTG płuc wykonuje się w pozycji stojącej po uprzednim zdjęciu ubrania z górnej połowy ciała. Jest to zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne badanie. Czas napromieniowania podczas wykonywania zdjęcia jest bardzo krótki (kilkaset milisekund), a zastosowanie nowoczesnych aparatów rentgenowskich sprawia, że organizm otrzymuje bardzo małą dawkę promieniowania, co nie zagraża zdrowiu osób dorosłych. Wyjątkiem są kobiety w ciąży, u których nie wolno wykonywać badań RTG. U kobiet w wieku rozrodczym badanie RTG można wykonać w pierwszych dwóch tygodniach po menstruacji, natomiast należy unikać wykonywania badania w II połowie cyklu u kobiet, u których zaistniała możliwość zapłodnienia. Badanie RTG płuc nie wymaga specjalnego przygotowania się.
Częstotliwość profilaktycznych badań RTG klatki piersiowej określona jest w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy:
1. Narażenie zawodowe na pył przemysłowy:Pyły nieorganiczne, Pyły kopalń węgla kamiennego, Pył talku zawierający włókna azbestu i inne,
2. Czynniki toksyczne: Bar i jego związk, Beryl i jego związki, . Chrom i chromiany, Fluor i fluorki i inne,
3. Czynniki biologiczne: Promieniowce termofilne, grzyby pleśniowe i inne pleśniowce o działaniu uczulającym.
renata
Kontakt:
Posty: 369
Rejestracja: 11 lutego 2020, 10:12 - wt

Re: Badanie płuc

29 lutego 2020, 14:37 - sob

Miejsca gdzie można zrobić rentgen:
https://www.medonet.pl/badania,rentgen- ... 84967.html
Ja
Janina

Re: Badanie płuc

06 kwietnia 2020, 13:10 - pn

RTG klatki piersiowej to obrazowe badanie diagnostyczne nazywane też prześwietleniem płuc. Jest wykonywane w ramach badań medycyny pracy, a także przy podejrzeniu niektórych chorób. Ponieważ jednak prześwietlenie klatki piersiowej wykorzystuje technikę rentgenowską, nie może być wykonywane zbyt często.
RTG klatki piersiowej, czyli prześwietlenie płuc, serca i kręgosłupa piersiowego
RTG klatki piersiowej jest badaniem obrazowym, pokazującym stan poszczególnych odcinków układu oddechowego. Badanie to, nazywane też prześwietleniem, przeprowadzane jest z wykorzystaniem aparatu rentgenowskiego, który emituje promienie X i rejestruje obraz. Jest ono w różnym stopniu pochłaniane przez tkanki ludzkie, w największym stopniu przez kości. Obrazowanie tkanek miękkich wymaga natomiast podania środka kontrastującego. W czasie wykonywania prześwietlenia aparat rejestruje na kliszy obraz utworzony przez promienie, które przeszły przez organizm.

RTG klatki piersiowej to jedno z najczęściej wykonywanych badań rentgenowskich. Dzięki niemu lekarz zyskuje wgląd w drogi oddechowe fragment kręgosłupa, płuca oraz serce. Badanie umożliwia m.in.:

- monitorowanie stanu płynów w jamach opłucnych,
- ocenę wielkości, budowy, położenia i wydolności serca pacjenta,
- zdiagnozowanie zapalenia płuc lub rozedmy płuc, gruźlicy i guzów tego narządu.
Prześwietlenie klatki piersiowej jest uznawane za bezpieczne, o ile nie wykonuje się go zbyt często. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie rentgenowskie nie jest wskazana, chyba, że nie można jej uniknąć. Niemniej należy rozważnie podchodzić do tej metody diagnostycznej.
Kr
Krzysztof

Re: Badanie płuc

02 listopada 2020, 10:07 - pn

Przeciwwskazaniem do wykonania jakiekolwiek badania RTG jest ciąża, ponieważ promienie RTG wpływają niekorzystnie na płód i mogą przyczyniać się do jego uszkodzenia. Rentgena nie wykonuje się również u dzieci oraz osób, które zbyt często były narażane na działanie promieniowania X, np. wykonywano u nich częste prześwietlenia w ciągu ostatnich miesięcy (warto wiedzieć, że badaniem RTG jest też tomografia komputerowa). Zwiększona ekspozycja na promieniowanie dotyczy również osób spędzających dużo czasu w samolotach.
Wątły
Kontakt:
Posty: 109
Rejestracja: 30 maja 2022, 21:25 - pn

Re: Badanie płuc

14 sierpnia 2022, 17:29 - ndz

Akurat samo dbanie o nasze zdrowie zależy przede wszystkim od nas samych i ja również jestem zdania, że fajnie jest się regularnie kontrolować. Muszę dodać, że bardzo dobrze jest nawet wybrać się na konferencję https://rytmserca.org.pl/ gdzie były poruszane kwestie dotyczące zdrowia serca.

Wróć do „Kadry - Offtopic”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość