Ubezpieczenie społeczne

renata
Kontakt:
Posty: 369
Rejestracja: 11 lutego 2020, 10:12 - wt

Ubezpieczenie społeczne

12 lutego 2020, 19:59 - śr

Ubezpieczenie społeczne
Alex
Kontakt:
Posty: 431
Rejestracja: 11 lutego 2020, 10:39 - wt

Re: Ubezpieczenie społeczne

13 lutego 2020, 18:16 - czw

Ubezpieczenie społeczne - wymiar składek i ograniczenie rocznej podstawy


Jednym z elementarnych obowiązków płatników składek jest naliczenie i opłacenie za ubezpieczonych składek na ubezpieczenie społeczne, składających się z ubezpieczenia: emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego.

Wymiar składek na ubezpieczenie społeczne
Dla ubezpieczonych wysokość składek na ubezpieczenie społeczne wynosi:

Ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe
Po przekroczeniu kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, płatnik powinien zaprzestać naliczania i opłacania za ubezpieczonego składek z tytułu ubezpieczeń emerytalnego i rentowego. Płatnik musi natomiast przez cały rok naliczać i odprowadzać do ZUS-u składki na ubezpieczenia chorobowe, wypadkowe, zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Określenie kwoty granicznej w roku kalendarzowym
Określając, czy nie została przekroczona graniczna kwota podstawy na ubezpieczenie społeczne ubezpieczonego, za którego wyliczamy składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, należy wziąć pod uwagę jego przychody ze wszystkich tytułów, z których opłacane były składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Nie ma natomiast znaczenia, za jaki okres były one faktycznie wypłacane.

Możliwości ustalenia przekroczenia maksymalnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przez płatnika składek:

z własnej dokumentacji płacowej posiadanej przez płatnika w przypadku, gdy ubezpieczony nie posiada innych tytułów do ubezpieczenia społecznego tzn., że osoba ta posiada tylko jednego płatnika składek,
od samego ubezpieczonego, za którego składki nalicza i przekazuje do ZUS kilku płatników - sam ubezpieczony jest odpowiedzialny (z reguły) za poinformowanie płatnika składek o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek,
z dokumentacji otrzymanej przez ZUS - informacja o przekroczeniu będzie uwzględniona od miesiąca w którym nastąpiło przekroczenie kwoty granicznej.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-ubez ... -spoleczne

Wróć do „ZUS”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość