Ryczałt

renata
Kontakt:
Posty: 369
Rejestracja: 11 lutego 2020, 10:12 - wt

Ryczałt

12 lutego 2020, 11:53 - śr

Ryczałt
Alex
Kontakt:
Posty: 431
Rejestracja: 11 lutego 2020, 10:39 - wt

Re: Ryczałt

13 lutego 2020, 21:03 - czw

Ryczałt jako odmiana podatku dochodowego
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedną z czterech podstawowych form opodatkowania obok:

zasad ogólnych,
podatku liniowego oraz
karty podatkowej.
Z opodatkowania ryczałtem nie mogą skorzystać wszyscy. Art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wymienia bowiem wprost listę podmiotów, które obligatoryjnie nie mogą opodatkować swoich dochodów ryczałtem. Wśród nich wymienia się m.in.:
apteki,
handel częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,
działalność polegającą na zakupie i sprzedaży wartości dewizowych,
lombardy,
działalność gospodarczą wolnych zawodów (poza firmami lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położnych, pielęgniarek, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny),
świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (np. usługi reklamowe; usługi prawne, rachunkowo-księgowe i doradztwa podatkowego; usługi architektoniczne i inżynierskie).
Ryczałt jest specyficzną formą rozliczania z fiskusem, w której podstawę opodatkowania stanowi przychód. Podstawa ta nie jest pomniejszona o poniesione w danym okresie koszty uzyskania przychodów. 

Przychody osiągnięte przez podmioty rozliczające się ryczałtem mogą zostać opodatkowane stawkami: 20%, 17%, 12,5, 8,5%, 5,5%, 3% lub 2%. Stawka ryczałtu zależna jest od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej
Osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą, chcąc wybrać ryczałt jako formę opodatkowania, powinna ją wskazać na druku CEIDG-1. Natomiast podmioty opodatkowane w inny sposób, chcące dokonać zmiany na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, mogą to zrobić dopiero po zakończeniu danego roku w terminie do 20 dnia następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca osiągnął pierwszy przychód w nowym roku podatkowym.

Podmioty opodatkowane ryczałtem wykazują przychody w ewidencji przychodów w podziale na poszczególne stawki ryczałtu. Za poszczególne okresy rozliczeniowe (miesiące lub kwartały) należy wyliczać zryczałtowany podatek podlegający wpłacie do urzędu skarbowego. Wyliczenia i wpłaty podatku należy dokonać do 20. dnia miesiąca za miesiąc (kwartał) poprzedni. Z tego tytułu podatnik nie składa okresowych deklaracji rozliczeniowych. Co ważne po zakończeniu roku podatkowego, ryczałtowiec jest zobligowany do złożenia zeznania rocznego PIT-28. Zgodnie z art. 21 ust. 2 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnik ma obowiązek złożyć zeznanie roczne według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w terminie od dnia 15 lutego do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. Zeznanie złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym. Oznacza to, że podatnicy mają obowiązek zapłaty ostatniego ryczałtu za grudzień do 20 stycznia następnego roku podatkowego.

Ryczałt jako forma opodatkowania dochodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej cechuje się kilkoma istotnymi wadami oraz zaletami:

Zalety ryczałtu


stosunkowo niskie stawki podatku

prosta księgowość

możliwość rozliczania ryczałtu za okresy kwartalne (po spełnieniu określonych warunków)


Wady ryczałtu


brak możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko

brak możliwości skorzystania z ulgi na dzieci w zeznaniu PIT-28

brak możliwości rezygnacji z ryczałtu w trakcie roku

brak możliwości rozliczania kosztów uzyskania przychodów

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-ryczalt-czy-vat
mi
mik

Re: Ryczałt

12 marca 2020, 14:18 - czw

Kto z was jest na ryczałcie? Potrzebuję się doardzić :D
Ka
Kajtek

Re: Ryczałt

17 marca 2020, 16:55 - wt

Ja jestem, prowadze jednoosobowa dzialalnosc
Go
Gość

Re: Ryczałt

01 kwietnia 2020, 15:04 - śr

Kto jest w temacie odroczonego ZUS>
gi
gierk

Re: Ryczałt

30 października 2020, 22:05 - pt

też jestem na ryczałcie


Ostatnio przesunięty w górę 30 października 2020, 22:05 - pt przez: Anonymous.

Wróć do „Informacje ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość