Jak wziąć zwolnienie lekarskie z zus-u

Biznes i finanse

Jeśli jesteś pracownikiem firmy to na pewno znajdziesz się w sytuacji, w której możesz zostać poproszony o wzięcie zwolnienia lekarskiego z miejsca pracy. Teraz, jeśli nie czujesz się dobrze i chcesz zostać w sanatorium, aby uzyskać leczenie dla swojej choroby, to musisz poinformować firmę o swoim problemie zdrowotnym i trzeba uzyskać zgodę od firmy. Jeśli chcesz wiedzieć jak wziąć zwolnienie lekarskie z zus, to tutaj jest odpowiedź dla Ciebie.

Poznaj politykę swojej firmy

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić jest to, że musisz sprawdzić politykę swojej firmy i zdecydować, czy jesteś uprawniony do wzięcia zwolnienia lekarskiego z pracy. Jeśli uważasz, że Twoja firma ma politykę zwolnień lekarskich, to możesz poprosić o pozwolenie od swojego przełożonego i uzyskać jego zatwierdzenie.

Weź urlop z wynagrodzeniem

Jeśli jesteś uprawniony do wzięcia zwolnienia lekarskiego, wtedy możesz wziąć je z wynagrodzeniem. Jeśli czujesz, że nie możesz wziąć urlopu z wynagrodzeniem, wtedy musisz przedyskutować to ze swoim przełożonym i możesz negocjować, aby otrzymać urlop z wynagrodzeniem.

Sprawdź datę swojego ostatniego urlopu

Bardzo ważne jest, abyś sprawdził datę swojego ostatniego urlopu, ponieważ jeśli wziąłeś zwolnienie lekarskie w zeszłym roku i nadal jesteś chory, to musisz przedstawić zaświadczenie lekarskie i możesz wziąć tylko 15 dni urlopu.

Weź urlop w określonym celu

Jeśli potrzebujesz wziąć urlop krótszy niż 15 dni, to musisz przedstawić zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że jesteś chory i musisz wziąć krótki urlop krótszy niż 15 dni.

Uzyskaj zgodę od swojej firmy

Zanim będziesz mógł wziąć zwolnienie lekarskie, musisz porozmawiać ze swoim przełożonym i musisz uzyskać jego zgodę. Jeśli twoja firma ma politykę nie pozwalającą na wzięcie zwolnienia lekarskiego, wtedy zostaniesz pozbawiony urlopu i będziesz musiał poinformować o tym swoją firmę.

Wnioski:

Widzisz więc, że jeśli nie masz możliwości skorzystania ze zwolnienia lekarskiego w swojej firmie, to możesz wziąć urlop tylko na 15 dni. Jeśli jesteś częścią firmy i chcesz poznać kroki związane z braniem zwolnienia lekarskiego z zus, to możesz postępować zgodnie z powyższymi krokami.